تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : افزايش ۵۰ تا ۶۰ درصدي نرخ برخي كالاها را تكذيب نمي‌كنيم
چهارشنبه، 23 خرداد 1397 - 07:10 کد خبر:82680
رئيس سازمان برنامه و بودجه با بيان "قبول مي‌كنيم در اقتصاد كشور كاستي‌هايي وجود دارد كه بايد براي رفع آنها تلاش كرد" گفت: مردم بايد بدانند ما افزايش ۵۰ تا ۶۰ درصدي نرخ برخي كالاها را تكذيب نمي‌كنيم.


به گزارش تيتربرتر، محمدباقر نوبخت گفت: در 50 روز نخست امسال 15 ميليارد دلار با نرخ دولتي اختصاص يافت كه از اين مقدار 8 ميليارد و 700 ميليون دلار پرداخت شد.
وي گفت: بانك جهاني و صندوق بين المللي پول رشد اقتصادي بالاي 4 درصد براي امسال و سال آينده براي ايران پيش‌بيني كرده‌اند كه از متوسط منطقه بالاتر است.
 
رئيس سازمان برنامه و بودجه افزود: هم‌اكنون صادرات ما 22 درصد بيشتر از واردات است و در اين زمينه هم وضع خوبي داريم.
 
وي از مردم خواست به دولت براي ساماندهي بازار ارز و سكه كمك كنند.
 
سخنگوي دولت گفت: بانك مركزي به‌موقع سكه‌هاي پيش‌فروش‌شده را عرضه كرده است و قيمت‌هاي بالاتري كه در بازار مشاهده مي‌شود به‌واسطه دست به دست شدن‌ها و عدم اطمينان در بازار سكه است.
 
نوبخت افزود: دولت با قاطعيت اعلام مي‌كند اگرچه با تشديد تحريم‌ها با مشكلاتي روبه‌رو خواهيم شد اما براي تأمين مايحتاج عمومي مردم تدابير لازم انديشيده شده است.
 
وي گفت: بنا بر اعلام بانك جهاني، بيش از 100 ميليارد دلار ذخاير ارزي جمهوري اسلامي ايران است و توليد ناخالصمان 85 ميليارد دلار پيش‌بيني شده كه از پارسال هم بيشتر است.
 
نوبخت ادامه داد: ميزان توليد خودرو در داخل در دو ماه اول امسال بيش از سال‌هاي گذشته بوده است.
 
وي گفت: شوراي رقابت بيش از 7 درصد براي افزايش قيمت خودرو لحاظ نكرده است و بيشتر از آن كار واسطه‌هاست.
 
سخنگوي دولت تصريح كرد: نبايد عده‌اي به‌بهانه افزايش قيمت غيررسمي ارز براي كالاهايشان افزايش قيمت نامتعارف در نظر بگيرند.
 
سخنگوي دولت گفت: حمايت از توليد داخل و مهار كردن تورم در اولويت ماست.
 
نوبخت اعلام كرد: طبق گزارش بانك مركزي تا پايان خرداد ماه شاهد تخصيص حدود 15 ميليارد و 658 ميليون دلار از بانك مركزي در حوزه صادرات شركت‌هاي توليدي هستيم؛ از اين ميزان حدود 10 ميليارد و 959 ميليون دلار درآمدهاي نفتي است و حدود چهار ميليارد و 800 ميليون دلار هم از طريق سامانه نيما و از طريق صادرات غيرنفتي تأمين شده است.
 
وي اضافه كرد:​ از آنجا كه بايد صادركنندگان و واردكنندگان را با ارز 4200توماني حمايت كنيم پس روند تأمين بودجه مورد نياز از مراحل فوق ادامه خواهد داشت.
 
نوبخت ادامه داد: براي استمرار برجام در شرايط فعلي، توقع جبران مافات را ازجانب كشورهاي باقيمانده در اين تفاهمنامه داريم؛ زيرا معتقديم اگر ديگر كشورهاي باقيمانده منافع ما از برجام را تأمين كنند، امكان ماندن ايران در اين تفاهمنامه وجود دارد.
 
سخنگوي دولت با بيان اينكه به هر ترتيب خروج از برجام براي ايران هم بهايي دارد گفت: توقع ما از دوستاني كه قصد تحريك ما را براي خروج از برجام دارند ايجاد فضاي همكاري براي كاستن از تبعات خروج از برجام و تبديل كردن موقعيت‌ها به فرصت است؛ در اين راستا به كمك كشورهاي دوست و همسايه‌اي كه در جريان برجام بودند هم نياز داريم.
 
نوبخت گفت:​ اگر ترامپ ايمان داشت كه ماندنش در برجام به‌ضرر ايران خواهد بود، حتماً تصميم بر ماندن در برجام مي‌گرفت.
 
وي تصريح كرد: امكان اداره كشور وجود دارد راه اين مهم هم اتحاد و همدلي مردم و حمايت مردم از دولت است؛ ما نياز به كمك‌هاي دو قوه ديگر هم داريم، نبايد همه انتقادها را از دولت روا بدانيم.
 
سخنگوي دولت گفت: در دو ماه اول امسال وضع بودجه و درآمدهاي دولت بد نبود، اوايل امسال برنامه‌ريزي ما براي هر بشكه نفت حدود 55 دلار بود كه در حال حاضر اين رقم افزايش 10دلاري را شاهد است، حدود 31 هزار و 80 ميليارد تومان به‌صورت نقد و 21 هزار ميليارد تومان از طريق تخصيصات بانكي از محل درآمدهاي نفتي به طرح‌هاي عمراني اختصاص داده‌ايم.
 
نوبخت در ادامه افزود: تأمين نيازهاي اوليه توليد و صادركنندگان داخلي از اولويت‌هاي ماست از اين رو در 5 ماه گذشته چيزي حدود 8 ميليارد و 777 ميليون دلار براي تأمين ارز مورد نياز توليدكنندگان پرداخت شده است: يك ميليارد و هشتصد و سي و شش ميليون دلار از طريق كالاهاي اساسي، ششصد و چهل و هشت ميليون دلار براي دارو و شش ميليارد و دويست و هشتاد و هفت ميليون دلار هم كالاهاي واسطه‌اي و ماشين‌آلات را شامل مي‌شوند؛ پس كمك به توليد داخل از اولويت‌هاي دولت است.
 
سخنگوي دولت ابراز كرد: ما نمي‌توانيم بيش از درآمد توليدكنندگان طلب ماليات كنيم؛ دولت در راه كمك به توليدكنندگان از هيچ راهي مضايقه نخواهد كرد، چه‌بسا مشوق‌هاي صادراتي هم براي اين عزيزان برقرار كنيم.
 
نوبخت گفت: اگر نرخ 3800 تومان به‌ازاي هر دلار براي كالاهاي اساسي محقق نشود، نبايد از معقوليت هر دلار 4200 تومان هم برحذر بود؛ البته به‌دنبال پرداخت مابه‌التفاوت اين دو رقم هستيم. مردم بايد بدانند ما افزايش 50 تا 60 درصدي نرخ برخي كالاها را تكذيب نمي‌كنيم.
 
وي تصريح كرد: قيمت نان و بنزين نسبت به سال قبل افزايش نداشته است اما باز هم قبول مي‌كنيم كه در اقتصاد كشور كاستي‌هايي وجود دارد كه بايد براي رفع آنها تلاش كرد.
 
سخنگوي دولت گفت: يكي از راه‌هاي كنترل نرخ تورم، برخورد با واردات كالاهايي است كه خارج از فهرست ثبت سفارش ما صورت گرفته است و با نرخ ارز آزاد اقدام به واردات كالا كرده‌اند؛ ما معتقديم برخي به‌دنبال بهانه‌جويي براي گران كردن اجناس هستند كه خودشان با ارز گران‌تر وارد كرده‌اند؛ ما اين بهانه‌ها را به‌شدت نقد و نفي مي‌كنيم.
 
نوبخت يادآور شد: مردم نبايد فكر كنند فقط مي‌توانند در بازارهاي ارز و سكه و خودرو اقدام به سرمايه گذاري كنند؛ بايد بدانند بازار سرمايه (بورس) ­جذابيت بيشتري نسبت به ساير بازارها دارد؛ سرمايه گذاري در اين بازار به‌نوعي حمايت از توليدكنندگان هم محسوب مي‌شود.
 
 
 
منبع: تسنيم