تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : شاخص كل بورس تهران رشد ۲۴۰۰ واحدي را تجربه كرد
چهارشنبه، 23 خرداد 1397 - 07:12 کد خبر:82681
شاخص كل بورس تهران در معاملات امروز با جهش بيش از ۲ درصدي در كمتر از يك ساعت مواجه شد. نماگرهاي بازار سهام يكي پس از ديگري در حال ثبت ركوردهاي جديد هستند.


به گزارش تيتربرتر، شاخص كل به بيشترين ميزان خود از ۱۰ بهمن سال گذشته رسيده است و براي شكستن ركورد تاريخي به رشد نزديك به ۳۷۵ واحدي نياز دارد. شاخص بورس تنها ۸۷۵ واحد تا ۶ رقمي شدن فاصله دارد. حدود ۱۳۶ نماد بورسي و فرابورسي با صف خريد مواجه هستند.
​چگونه از مسير صعودي جا نمانيم؟
 
به گزارش دنياي بورس؛ شاخص كل بورس تهران در معاملات امروز با جهش بيش از 2 درصدي در كمتر از يك ساعت مواجه شد. پس از گذشت يك ساعت ديگر، شاخص بالغ بر نيم درصد ديگر رشد كرد و تا ساعت 12:27  دقيقه نيمروز، رشد به 2.82 درصد افزايش يافت. نماگرهاي بازار سهام يكي پس از ديگري در حال ثبت ركوردهاي جديد هستند. شاخص كل به بيشترين ميزان خود از 10 بهمن سال گذشته رسيده است و براي شكستن ركورد تاريخي به رشد نزديك به 375 واحدي نياز دارد. شاخص بورس تنها 875 واحد تا 6 رقمي شدن فاصله دارد. حدود 136 نماد بورسي و فرابورسي با صف خريد مواجه هستند.
 
از ماه‌ها قبل «دنياي بورس» و ساير كارشناسان بورسي بر جهش شاخص بورس تاكيد داشتند. گزارش با عنوان پرتفوي بهينه سرمايه‌گذاري به پيشتازي بورس در سال 97 اشاره كرده بود. گرچه سناريو بدبينانه در قبال برجام رقم خورد اما همچنان در موج نقدينگي كه كل اقتصاد كشور را در مي‌نوردد بورس تهران نيز در حال ثبت ركوردهاي جديد است. البته در اين ميان بسته به سبد سهام ميزان بازدهي براي سرمايه‌گذاران مختلف متفاوت بوده است. «دنياي بورس» در گزارش شعاع جذابيت تك‌نمادهاي بورسي 5 نماد را ليست كرده بود كه ميزان بازدهي اين نمادها بسيار قابل توجه است.
 
در اين‌كه بورس بايد مسير صعودي را در پيش مي‌گرفت شكي نيست. جهش نرخ دلار در بازار داخلي از طرق مختلف به رشد قيمت سهام منجر مي‌شود. در اين بين تورم انتظاري نيز مي‌تواند اين رويه را تشديد كند.
 
اما سوال اصلي اين است كه آيا رويه كنوني ادامه پيدا مي‌كند؟
 
در جواب اين سوال بايد گفت به طور قطع بورس تهران در ميان‌مدت رشدهاي فراتر از انتظاراتي را تجربه مي‌كند. بر اين اساس همچنان پتانسيل‌هاي بورس به صورت كامل رو نشده است و جا براي رشد باقي مانده است. تنها عامل بدترين سناريو سياسي و تشديد تنش‌ها است در غير اين صورت به تدريج بايد در انتظار رشد صنايع بود. البته نوع رشد با شرايط كنوني متفاوت است. رشد دسته‌جمعي امروز بازار سهام چندان دوامي ندارد. ارزش معاملات امروز نيز در دو ساعت ابتداي بازار به 270 ميليارد تومان رسيد. در اين ميان سرمايه‌گذاري در مسير اشتباه در نهايت حسرت را به همراه دارد. بر اين اساس اگر بدترين حالت سياسي را متصور نباشيم بورس همچنان به يكه‌تازي خود ادامه مي‌دهد. مطالب متعددي از علل رشد قيمتي سهام عنوان مي‌شود. اما در ادامه به بررسي اولويت صعود سهام در گزارش مجزا پرداخته خواهد شد.
 
در نظر داشته باشيد صنايعي مانند خودرو، دارو، غذايي و ساير موارد در شرايط كنوني با موج نقدينگي در حال حركت هستند. گرچه مي‌توان به رشد اين نمادها نيز در بلندمدت اميدوار بود اما اگر بنا بر ارزش‌گذاري بر اساس سودآوري و همچنين جريان وجوه نقد شركت‌ها باشد به طور قطع اين شركت‌ها در مراحل بعدي توانايي رشد دارند و اين موضوع رشد قيمتي اين نمادها را سركوب خواهد كرد.
 
در بالا به گزارش شعاع جذابيت‌ تك‌نمادهاي بورسي اشاره شده بود. ميزان بازدهي دو نماد «فولاد» و «كگل» به حدود 24 درصد از زمان ارائه گزارش مزبور رسيده است. در اين ميان سهام پيشنهادي ديگر «دنياي بورس» يعني حق تقدم سهام گل گهر (كلگح) رشد بيش از 35 درصدي را تجربه كرده است.
 
در اين ميان گزارش‌هاي ماهانه و عملكرد شركت‌ها در بهار از مهم‌ترين عوامل تعيين‌كننده بر سهام هستند. از سوي ديگر فضاي كلان اقتصادي و سياسي كل بازار سهام را تحت تاثير قرار مي‌دهند.