تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : طرح دوفوريتي نمايندگان براي عفو عمومي مجرمان سياسي و... تقديم هيات رئيسه شد
چهارشنبه، 23 خرداد 1397 - 09:32 کد خبر:82690
يك عضو كميسيون قضايي و حقوقي مجلس از تقديم يك طرح دو فوريتي به هيات رييسه مجلس با بيش از ۷۰ امضا خبر داد كه بر اساس آن عفو عمومي، تخفيف و تبديل برخي مجازات‌ها و همچنين مصونيت ايرانيان مقيم خارج از كشور از تعقيب قضايي پيش‌بيني شده است.


به گزارش تيتربرتر، محمدجواد فتحي اظهار كرد: ما در اين طرح سراغ يكسري قوانين ارفاقي رفتيم و در ماده واحده‌اي كه تقديم هيات رييسه كرديم، يكي بحث تبديل مجازات اعدام و حبس ابد تعزيري به تعزير درجه يك كه ۲۰ تا ۳۰ سال حبس است را پيش‌بيني كرديم چرا كه به استناد قوانيني فقهي معتقديم مجازات تعزيري نبايد اعدام و حبس ابد باشد و حتما بايد سبك‌تر از مجازات‌هاي حدي باشد. در واقع اين ايراد از نظر فقهي به قوانين عادي وارد است كه براي جرايم تعزيري مجازات اعدام و حبس ابد در نظر گرفته بودند، لذا گفتيم تمام مواردي كه مجازات اعدام و حبس ابد تعزيري دارد به مجازات تعزيري درجه يك از ۲۰ تا ۳۰ سال حبس تقليل پيدا كند.
وي اضافه كرد:‌ به نظر من چنين تصميمي انعكاس جهاني خوبي از حيث حقوق بشري دارد به ويژه اينكه ما تحت اين فشار و اتهام هستيم كه تعداد اعدامي‌ها در ايران زياد است هر چند مصاديق آن اندك است اما به نظر ما تصويب اين قانون قدمي رو به جلوست.
 
نماينده مردم تهران در مجلس ادامه داد: در بند دوم اين طرح پيش‌بيني شده كه محكومان و متهمان جرايم سياسي و امنيتي مشمول عفو عمومي شوند. عفو عمومي جزو حدود و صلاحيت و اختيارات قانونگذار است و همان‌طور كه قانونگذار مي‌تواند عنوان مجرمانه تعيين كند، مي‌تواند نسبت به برخي مجازات‌ها هم فرمان عفو صادر كند البته اين با عفو خصوصي كه جزو اختيارات و صلاحيت‌هاي رهبري است متفاوت است.
 
فتحي خاطرنشان كرد: ما به استناد اين اختيار قانوني گفتيم محكومان سياسي، متهمان سياسي و جرايم امنيتي مورد عفو عمومي قرار گيرند ولي استثناء و شروطي هم براي آن قائل شديم از جمله اينكه اين متهم به جرم امنيتي اقدام خرابكارانه فيزيكي انجام نداده باشد مثلا بانك آتش نزده باشد، ‌يا به اموال عمومي تعرض نكرده باشد چرا كه در اين صورت عناوين مجرمانه ديگري براي او وجود دارد. علاوه بر اين جرم جاسوسي را هم استثناء كرديم چرا كه اين جرم بسيار قبيحي در نگاه تمام ملت‌هاي دنياست و مجرمين آن معمولا تحت فشارهاي روحي و رواني وادار به خودكشي مي‌شوند كه علت آن شدت عمل مجرمانه آنها و قبح آن است كه عكس‌العمل مردم را به دنبال دارد و باعث مي‌شود آنها ترجيح دهند خود را از فشار رواني رها كنند و دست به خودكشي بزنند.
 
اين عضو كميسيون قضايي و حقوقي مجلس تاكيد كرد: در كشورهايي كه قوانين پيشرفته دارند نوع عمل جاسوسان نسبت به خودشان اين است كه نتيجه كارشان به اجراي مجازات و صدور حكم قطعي محكمه نمي‌انجامد بلكه خودكشي مي‌كنند لذا براي چنين جرم قبيحي نبايد استثناء قائل شد و آن را مشمول عفو قرار داد بر همين اساس مجرمين به اتهام جرم جاسوسي را استثناء كرديم و گفتيم اين افراد بايد به خاطر خيانت به مملكت مجازات شوند و البته شرايط ديگري هم هست كه ممكن است در كميسيون مربوطه كم يا زياد شود.
 
فتحي در ادامه اضافه كرد:‌ سومين قسمت اين طرح مربوط به ايرانيان مقيم خارج از كشور است كه اگر اين افراد بتوانند به كشور باز گردند مصون از تعقيب و تعرض هستند به شرط اينكه شاكي خصوصي نداشته باشند زيرا شاكي خصوصي حقي دارد كه قانون از او حمايت مي‌كند و مادامي كه شاكي به شكايت خود باقي است، پرونده بايد در جريان باشد و رسيدگي شود.
 
اين عضو فراكسيون اميد مجلس اظهار كرد: شايد اين سوال مطرح شود كه اصلا مگر ورود ايرانيان مقيم خارج به داخل كشور جرم است،‌ اساسا اين جرم نيست ولي در اثر تبليغات مسموم اين تلقي براي آنها ايجاد شده كه ممكن است بعد از چند سال برگشتن به كشور با مشكلاتي مواجه شوند. ما مي‌خواستيم بگوييم اينطور نيست و قانونگذار از آنها حمايت مي‌كند و بر حق ورود آنها به كشور تاكيد دارد به شرط اينكه شاكي خصوصي نداشته باشند و طبيعتا محكومان فراري كه حكم قطعي درباره آنها صادر شده هم مشمول اين امر نمي‌شوند.
 
اين نماينده مجلس اضافه كرد: ما در اين طرح نمايندگي‌هاي سياسي ايران در خارج از كشور را مكلف كرديم تا براي ايرانياني كه به هر دليلي گذرنامه ايراني ندارند در اسرع وقت گذرنامه صادر كنند تا بتوانند وارد كشور شوند. فكر مي‌كنم به عنوان قانونگذار بايد اين چراغ سبز را به شش هفت ميليون ايراني خارج از كشور نشان دهيم چرا كه در بين اينها افراد متخصصي هستند و سرمايه‌هاي زيادي متعلق به آنهاست كه مردم از تخصص، تفكر و سرمايه‌هاي آنها محروم شده‌اند و ما مي‌خواهيم اين پيام را بدهيم كه ما آماده استقبال از آنها هستيم و چه بهتر كه به كشور بيايند و تخصص،‌ تفكر و سرمايه‌شان به نفع ملك و ملت استفاده شود.
 
اين نماينده مجلس در پايان با بيان اينكه اين طرح روز گذشته (سه‌شنبه) تحويل هيات رييسه مجلس شده و احتمالا هفته آينده در مجلس مطرح مي‌شود، گفت: من بيش از سه تار چهار ماه است روي اين طرح كار كرده و سعي كردم و با افراد مختلف متخصص مشاوره كنم تا اين طرح پخته باشد، الان هم ممكن است طرح در كميسيون مربوطه جاي اصلاح داشته باشد و در صورتي كه اصلاح منطقي باشد از آن استقبال مي‌كنيم.
 
 
 
منبع: ايسنا