تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : نوساناتي كه اين روزها در بازار شاهد آن هستيم ناشي از جنگ رواني است
چهارشنبه، 23 خرداد 1397 - 17:43 کد خبر:82699
رئيس جمهور با اشاره به نوسانات در بازار ارز، خودرو و سكه در ايام اخير، گفت: آمار مستند گواه آن است كه توليد خودرو، سكه و تأمين منابع ارزي كشور نسبت به پارسال حتي از رشد برخوردار بوده و نوسانات و تلاطم‌هايي كه اين روزها در بازار شاهد آن هستيم بيش از آنكه ريشه در واقعيت داشته باشد، ناشي از جنگ رواني است.


به گزارش تيتربرتر، به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني هيات دولت،حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني شامگاه چهارشنبه در ديدار صميمي با جمعي از اصحاب رسانه با بيان اينكه اصحاب رسانه امروز نسبت به گذشته وظيفه و مسئوليت سنگين‌تري را بر عهده دارند، اظهار اميدواري كرد تا اين جلسه آغازي جديد براي توسعه همكاري همگاني در راستاي تثبيت منافع ملي باشد.
رئيس جمهور با بيان اينكه نگراني نسبت به آينده كشور ايرادي ندارد، گفت: آن نگراني خوب است كه منتهي به عزم بيشتر، تصميم استوارتر، انسجام قوي‌تر و برنامه‌اي بهتر براي پيشبرد امور و رفع نگراني‌ها شود.
 
دكتر روحاني با بيان اينكه به هيچ عنوان نااميدي در كشور را نمي‌پسندم، خاطر نشان كرد: نااميدي پايان ماجراست و اگر تسليم شدن براي هر ملتي ناپسند و زشت است، نااميدي، تسليم شدن در برابر بدخواهان است.
 
رئيس جمهور با بيان اينكه باوجود نگراني‌ها و مشكلاتي كه در بخش‌هاي مختلف كشور وجود دارد چرا بايد به آينده كشور، نظام و انقلاب، نااميد باشيم، تصريح كرد: ما امروز با شرايط جديدي در كشور روبرو هستيم.
 
دكتر روحاني با اشاره به برخي اظهارنظرها نسبت به اينكه عنوان مي‌كنند، پاي صندوق رأي رفتيم و نتيجه‌اي نديديم، افزود: هم صندوق انتخابات سال 92 و هم صندوق سال 96 دستاوردهاي بسيار روشني دارد كه نمونه آن، آمار اخير بانك مركزي درباره رشد اقتصادي است كه براساس آن در سال 96، 4.4 دهم رشد اقتصادي داشتيم.
 
رئيس جمهور افزود: ما از رشد منفي در كشور به رشد مثبت اقتصادي رسيده‌ايم و چرا بايد از صندوق رأي نااميد باشيم.
 
دكتر روحاني با بيان اينكه در سال‌هاي قبل از دولت يازدهم اشتغال خالص حدود 12 هزار نفر بوده و اين رقم در سال گذشته 800 هزار نفر بوده است، گفت: ما كه در كشور وارد كننده گندم و بسياري از نيازمندي‌هاي ديگر بوديم، 3 سال است كه نياز به وارد كردن گندم نداريم و امسال حتي در شكر و دانه‌هاي روغني نيز اين نياز برطرف شده است.
 
رئيس جمهور ادامه داد: پيشرفت روستاهاي كشور در بخش‌هاي مختلف از جمله برق، راه و گاز، قابل مقايسه با زمان قبل از دو صندوق رأي گذشته نيست.
 
دكتر روحاني تأكيد كرد: باوجود مشكلي كه در برجام پيش رو داريم و يكي از امضاء كنندگان از توافق خارج شده، اما خوشحاليم كه نظام جمهوري اسلامي به گونه‌اي رفتار كرده كه امروز همه كشورها بجز چند كشور كه تعدادشان از انگشتان دست هم كمتر است، آمريكا را محكوم كرده و ايران را مورد تجليل خود قرار مي‌دهند و اين در 40 سال گذشته بي‌سابقه است كه قريب به اتفاق كشورهاي جهان كار ملت را تجليل و اقدام بدخواهان را محكوم كنند.
 
رئيس جمهور با طرح اين سوال كه در تاريخ شوراي امنيت، كدام كشور است كه پرونده آن در چارچوب فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد به شوراي امنيت رفته باشد و بتواند بدون ذلت از آن خارج شود؟
 
دكتر روحاني اظهار داشت: ما نگذاشتيم كه جنگ بر ما تحميل شود و سر در برابر دشمن نيز فرود نياوريم.
 
رئيس جمهور گفت: براي اولين بار در تاريخ سازمان ملل متحد حق غني‌سازي براي ايران لحاظ شده البته استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي حق همه كشورهاست، اما تاكنون شوراي امنيت اين حق را به كشوري نداده و تنها براي جمهوري اسلامي ايران اين حق را تصريح كرده است.
 
رئيس جمهور گفت: در توليد گازوئيل به خودكفايي رسيده‌ايم و در توليد بنزين نيز با برنامه‌ريزي صحيح در مصرف تا پايان سال به خودكفايي خواهيم رسيد. وضعيت سرمايه‌گذاري در كشورمان امروز برخلاف سال‌هاي قبل‌تر مثبت شده است.
 
دكتر روحاني افزود: عليرغم همه فشارها، فضاي مجازي در اختيار مردم را گسترش داديم و شما به عنوان اصحاب رسانه، نظر بدهيد كه آيا اين دستاورد دولت با وجود مخالفت‌هاي فراوان و سنگين كار بزرگي نبوده است.
 
رئيس جمهور با طرح اين سوال كه چرا بايد موضوع پشيمان بودن از صندوق رأي را مطرح كنيم، اظهار داشت: صندوق رأي تنها راه‌حل مشكلات پيش روي ماست و جدا شدن از صندوق يعني جنگ داخلي و تسليم شدن در برابر دشمن. شايد حل بعضي از مشكلات سخت باشد، اما براي حل همين مشكلات نيز راهي جز رجوع به صندوق آراء نداريم.
 
دكتر روحاني تصريح كرد: هيچگاه نااميد نبوده و نيستم و امروز نيز با وجود فشارهاي سنگين، اما از آينده كشور، مردم و نظام نااميد نيستم و كاملاً و بسيار هم به آينده اميدوارم.
 
رئيس جمهور خاطر نشان كرد: نبايد مسأله جديد يا دشمنان جديد بسازيم بلكه بايد مسايل را شناخته و حل و فصل كنيم و با شناخت دقيق دشمن براي پايان دشمني‌ها تلاش كنيم. نبايد در رسانه‌ها توقعات مردم را بيجا بالا ببريم، چرا كه بالا بردن بي‌حساب توقعات مردم يعني ايجاد نااميدي در آنها، بلكه بايد توقعات را در حد مقدورات و توان ملي سامان و پاسخ دهيم.
 
دكتر روحاني با بيان اينكه امروز بار سنگيني بر عهده شما اصحاب رسانه قرار دارد، گفت: امروز مشكل اصلي ما، مشكل اقتصادي، فرهنگي و يا امنيتي نيست، بلكه مشكل اصلي امروز ما جنگ رواني است. بزرگترين غم براي يك ملت زماني است كه رسانه‌هاي بيگانه مرجع او باشند. در كمتر جايي ديده‌ام كه يك ملت اينگونه به رسانه‌هاي بيروني اعتنا كنند، اين وضعيت بايد اصلاح شود و رسانه‌هاي داخلي مرجع اطلاع‌رساني به مردم باشند.
 
رئيس جمهور اضافه كرد: مرجع افكار عمومي مردم بايد رسانه‌هاي داخلي و رسانه‌هاي داراي نام و نشان باشند نه رسانه‌هاي بي نام و نشاني كه در فضاي مجازي به راحتي هر چه مي‌خواهند مي‌گويند و با القاء و تخريب باعث انحراف مسير افكار عمومي مي‌شوند.
 
دكتر روحاني اظهار داشت: دولت همواره از انتقاد مشفقانه و دلسوزانه استقبال كرده و آن را به نفع دولت و كشور دانسته و مي‌داند، اما تخريب، تهمت و دروغ نه تنها باعث تضعيف دولت و نظام بلكه بالاتر از آن باعث تخريب مباني اخلاق مي‌شود؛ انتشار اخبار دروغ دادن آدرس غلط به مردم و نااميد كردن آنها از آينده است.
 
رئيس جمهور از همه رسانه‌ها خواست كه تمام توان و تلاش خود را براي صداقت و اداي امانت بكار گيرند و تصريح كرد: شما اصحاب رسانه امانتدار افكار مردم هستيد. اصل و جوهره دين، صداقت و اداي امانت است و شما بايد بيش از هر كسي به اين مهم توجه كنيد.
 
دكتر روحاني خاطر نشان كرد: به عنوان رئيس جمهور امانتدار و زير دين ميليون‌ها رأيي هستم كه مردم به من دادند و معتقدم كاري كه امروز بايد انجام دهيم اين است كه بايد همه دست به دست هم دهيم تا بر جنگ رواني دشمن فائق شويم.
 
رئيس جمهور با تأكيد بر اينكه ملت ايران در جانب حق قرار دارد و بر باطل پيروز خواهد شد، گفت: درست است كه همه دولت‌هاي آمريكا از ابتداي پيروزي انقلاب تاكنون دشمن ملت ايران بودند، اما دشمني هم حد و چارچوبي دارد .ما در تاريخ قاتل كم نداشته‌ايم اما همه آنها شمر نبودند، خائن زياد داشته‌ايم اما ابن ملجم يكي بيشتر نداشته‌ايم؛ همه دولت‌هاي آمريكا دشمن ملت ايران بودند، اما رئيس دولت فعلي بدتر، خبيث‌تر و با نقشه‌هاي شوم‌تر از دولت‌هاي قبلي است.
 
دكتر روحاني با تأكيد بر اينكه بايد بدخواهاني را كه خواست‌شان شكستن ملت ايران است، شكست دهيم، افزود: شما اصحاب رسانه بايد بار سنگين مقابله با جنگ رواني دشمن را كه امروز بالاتر و مؤثرتر از جنگ اقتصادي و فرهنگي عليه ما جريان دارد، برعهده بگيريد.
 
رئيس جمهور با اشاره به نوسانات در بازار ارز، خودرو و سكه در ايام اخير، گفت:آمار مستند گواه آن است كه توليد خودرو، سكه و تأمين منابع ارزي كشور نسبت به پارسال حتي از رشد برخوردار بوده و نوسانات و تلاطم‌هايي كه اين روزها در بازار شاهد آن هستيم بيش از آنكه ريشه در واقعيت داشته باشد، ناشي از جنگ رواني است.
 
دكتر روحاني اصحاب رسانه را نيروهاي خط مقدم جبهه جنگ رواني توصيف كرد و اظهارداشت: امروز آزمايش بزرگي پيش روي شما اصحاب رسانه و دولت قرار دارد. اينكه رسانه شما چقدر تيراژ دارد يا چه تعداد خواننده دارد، مهم است، اما مهم‌تر از آن اين است كه كسي كه اخبار و مطالب شما را مي‌خواند، در پايان كار اميدش افزايش يافته و يا نا اميد شده است.
 
رئيس جمهور افزود: اگر پايان يك برنامه رسانه ملي، افزايش اعتماد، انسجام ملي و سرمايه اجتماعي باشد، مي‌توان گفت اين رسانه موفق بوده، اما اگر حاصل كار افزايش نااميدي باشد، قطعاً بايد عملكرد آن را ناموفق ارزيابي كنيم.
 
دكتر روحاني تصريح كرد: رمز موفقيت ما مقاومت و ايستادگي است. اگر بترسيم  و يا سست وخسته شويم و يا احساس شكست كنيم، پيروز نخواهيم شد. منكر وجود مشكلات نيستم، اما مي‌خواهم به قدرت بزرگ رسانه‌ها اقرار و تأكيد كنم و بگويم كه اگر همه دست به دست هم بدهيم، پيروز خواهيم بود.
 
پيش از سخنان رئيس جمهور در اين ديدار چند تن از اساتيد روزنامه‌نگاري و مطبوعات و پيشكسوتان و پژوهشگران رسانه و مسايل اجتماعي به بيان ديدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند.
 
عباس عبدي روزنامه‌نگار و پژوهشگر مسايل اجتماعي با اشاره به اوضاع جامعه در بخش‌هاي مختلف به ضرورت تقويت وحدت و انسجام در راستاي رفع نگراني‌ها و حل مشكلات كشور، تأكيد كرد.
 
بيژن مقدم روزنامه‌نگار و پيشكسوت عرصه مطبوعات با اشاره به خروج آمريكا از برجام، تعامل با جهان را سياستي حكيمانه و هميشگي دانست و گفت: تعامل با جهان هرگز به معناي سازش و غفلت از ظرفيت‌هاي داخلي نيست و ملت ايران مي‌دانند كه آمريكا جز دشمني با اين ملت هدف ديگري ندارد.
 
وي افزود: معتقديم كساني كه براي شكست دولت روزشماري مي‌كنند نه دل در گرو انقلاب دارند و نه به فكر مصالح كشور هستند. از اين رو بايد تلاش كنيم تا به دولت در راستاي پيشبرد برنامه‌هايش كمك كنيم.
 
مهدي رحمانيان مديرمسئول روزنامه شرق با اشاره به برخي مشكلات رسانه‌ها از جمله در حوزه اقتصاد رسانه‌اي به بيان ديدگاه‌ و پيشنهادات خود براي برون رفت از اين مشكلات پرداخت و دولت و مسئولان كشور خواست تا نسبت به شنيدن نظرات متخصصان و فرهيختگان اهتمام بيشتري نشان دهند.
 
خانم عذرا فراهاني روزنامه‌نگار و پژوهشگر مطبوعات نيز با اشاره به برخي از مشكلات روزنامه‌نگاران و خبرنگاران از جمله عدم امنيت شغلي، تعطيلي نشريات و رسانه‌ها به واسطه مشكلات اقتصادي، خواستار توجه بيشتر دولت به اين قشر شد.