تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : نحوه‌ مديريت و كاهش مصرف اينترنت در اندرويد
پنجشنبه، 24 خرداد 1397 - 07:36 کد خبر:82728
كاربران دستگاه‌هاي اندرويدي با رعايت چند نكته مي‌توانند مصرف اينترنت را مديريت كرده و كاهش دهند.


به گزارش تيتربرتر، يكي از دغدغه‌هاي كاربران گوشي‌هاي اندرويدي استفاده از اينترنت و ميزان مصرف آنهاست. برخي از كاربران ممكن است اغلب از مصرف بيش از اندازه حجم اينترنت خود شكايت داشته باشند و حتي برخي از شركت‌ها و اپراتورها را به كم‌فروشي متهم كنند. اما مسئولان وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در پاسخ به اين اعتراضات، به سرعت بالاي اينترنت اشاره مي‌كنند كه ممكن است باعث شود كاربر تصور كم‌فروشي داشته باشد.
البته همواره يكي از دلايل مصرف بي‌رويه اينترنت در گوشي‌هاي هوشمند فعال بودن اپليكيشن‌ها در پس‌زمينه‌ي گوشي است؛ در حالي كه ممكن است كاربر از اين اپليكيشن‌ها استفاده نكرده و يا به ندرت مورد استفاده قرار گيرند.
 
بنابراين توصيه‌اي كه همواره از طرف مسئولان و كارشناسان براي جلوگيري از تصور حجم‌خوري داده مي‌شود اين است كه اين برنامه‌ها را غيرفعال كنيد. بدين ترتيب با غيرفعال شدن برنامه‌ها و اپليكيشن‌هاي اينترنتي كه از آنها استفاده نمي‌شود يا به‌روزرساني خودكار اين برنامه‌ها، مي‌توان تا حد زيادي مصرف اينترنت گوشي‌هاي هوشمند را كنترل كرد.
 
بر اين اساس فعاليت اپليكيشن‌ها را در پس زمينه (Restrict Background) محدود كنيد: براي اين كار به تنظيمات و سپس Data Usage برويد و آن اپليكيشن خاص را پيدا و در پايين صفحه گزينه Restrict background data را فعال كنيد.
قبل از ارسال تصاوير آنها را فشرده سازي كنيد؛ همچنين نقشه گوگل را دانلود و بصورت آفلاين استفاده و تا جايي كه مي‌توانيد از واي-فاي بجاي ديتاي سيم كارت استفاده كنيد.
 
از سوي ديگر مي‌توان كيفيت صدا و تصوير را در حين استريم كردن كاهش داد.( پخش كننده هاي آنلاين موسيقي و فيلم)؛ قابليت فشرده‌سازي ديتا را در كروم فعال كنيد. با رفتن به Setting و سپس Bandwidth Management و درنهايت Reduce Data Usage مي‌توانيد آن را روشن كنيد تا در مصرف ديتا توسط كروم بيشتر صرفه جويي شود. همچنين مي‌توان ديتاي سيم كارت را بصورت دستي غيرفعال كرد.
 
در هر حال سامانه‌هايي براي بررسي ميزان مصرف كاربران اينترنت در حوزه‌هاي ADSL و اينترنت موبايل راه‌اندازي شده و در سايت سازمان تنظيم مقررات ارتباطات قرار دارد؛ مشتركان از طريق اين سامانه‌ها مي‌توانند ميزان دقيق مصرف خود را بررسي كنند و روي ميزان مصرف خود كنترل داشته باشند.
 
همچنين هر يك از اپراتورها سامانه‌اي دارند كه به واسطه‌ آن كاربران مي‌توانند از طريق حساب كاربري خود به اطلاعات مختلفي از جمله ريزمكالمات و ميزان مصرف و باقي‌مانده بسته‌هاي خود دسترسي پيدا كنند و ميزان مصرف اينترنت خود را به‌طور دائم مورد بررسي قرار دهند.
 
علاوه بر اين سه كد نيز در نظر گرفته شده كه هر يك از اپراتورها آنها را اعلام كرده‌اند تا كاربران با وارد كردن آنها بتوانند ميزان مصرف و باقي‌مانده خود را بررسي كنند. مشتركان مي‌توانند با شماره‌گيري #۱۰۰* از اطلاعات اينترنت همراه سيم‌كارت همراه اول خود مطلع شوند؛ براي دريافت اطلاعات از اپراتور دوم يا ايرانسل هم كد #۵۵۵* در نظر گرفته شده است. همچنين مشتركان رايتل مي‌توانند با شماره‌گيري #۱۴۴* اطلاعات مربوط به بسته‌هاي اينترنتي خود را به دست آورند.