وزیر صنعت: تولید خودرو رو به افزایش است

حال و روز بد صنعت خودروسازی ایران

اندر احوالات قیمت بالای خودرو و تکذیب توقف تولید خودرو


None
به گزارش تیتر برتر ؛

صنعت خودروی ایران در سال های اخیر حال و روز چندان خوبی نداشته و می توان گفت روند نزولی را طی کرده است. در حالی که در سایر کشورهای دنیا و حتی کشورهای در حال توسعه خودروسازان روز به روز برای بهتر شدن محصولات و خدمات پس از فروش خود تلاش می کنند. 

ژاپن را می توان پرچم‌دار تولید خودروهای با کیفیت و نیز ارائه بهترین خدمات پس از فروش دانست. به عنوان مثال محصولات کمپانی هوندا همواره به عنوان بهترین خودروها در سراسر جهان شناخته می شوند.

خودرو سازی در ایران به واسطه دولتی بودن و عدم امکان رقابت همواره با مشکلات و حرف و حدیثهای فراوانی مواجه بوده است و در طول دوران دولت تدبیر و امید و برجام و حضور خودروسازی مختلف در کشور می شد انتظار داشت که این صنعت تکان جدی بخورد که البته آنهم با بر هم خوردن برجام به نتیجه مناسبی نرسید.

مشکل اساسی اکنون بالا بردن قیمت خودرو از سوی خودرو سازان است که تاکنون با کش و قوس های بسیاری همراه بوده و در نهایت نیز انجام شد چرا که برخی خودروسازان قیمت بالای دلار و واردات قطعات با این قیمت را بهانه افزایش خودرو می دانند اما امیر خجسته عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل 90 در واکنش به درخواست خودروسازان برای افزایش قیمت محصولات خود، گفته بود: ما با افزایش قیمت مخالف نیستیم اما باید خودروها را متناسب با قطعاتی که با دلار 3 هزار و 500 و 4 هزار و 200 تومانی که وارد کرده‌اند، فروخته و به مشتری‌های خود تحویل دهند.

وی ادامه داد: هر آنچه قبل از افزایش قیمت دلار خریده‌اند، مشمول افزایش قیمت نباید بشود اما در آینده افزایش قیمت خودرو با شرایط روز ایرادی ندارد.

خجسته با بیان اینکه خودروسازها باید تعهد پرداخت 270 هزار خودروی خود را به مردم با همان قیمت قبلی عملی کنند، اظهار کرد: سایپا و خودروسازان در قبال مردم متعهدند، زیرا پول‌ها را گرفته و قطعات خریداری شده است لذا باید خودرو با همان قیمت قبل به مشتری‌ها تحویل داده شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل 90 ضمن انتقاد از خودروسازان مبنی‌بر اینکه هنوز 270 هزار خودرو به مردم تحویل نداده بار دیگر 100 هزار خودرو ثبت نام کرده‌اند، گفت: این وضعیت به هیچ عنوان مورد پسند نیست، زیرا آنها هنوز 270 هزار خودروی متعهد شده را تحویل نداده‌اند اما بار دیگر 100 هزار خودرو ثبت نام می‌کنند.

 اما این بحث مطرح شده بود که تولید خودرو به واسطه تحریم ها متوقف شده است که امروز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در اطلاعیه ای، اخبار منتشر شده به نقل از مدیر کل صنایع خودرو درخصوص توقف تولید به دلیل مشکلات ناشی از تحریم را تکذیب کرد.

این مرکز در این اطلاعیه اعلام کرد: علی رغم تلاش استکبار جهانی برای توقف صنعت خودروی کشور، با توجه به نقش مهم و اساسی این صنعت در تولید ناخالص ملی و همچنین اشتغال کشور، وزارت صنعت با برنامه ریزی صورت گرفته با خودروسازان در زمینه تامین قطعات و اجزای مورد نیاز برای تولید انواع خودرو به ویژه خودروهای پر تیراژ اقدام کرده است.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: سال آینده شاهد افزایش تولید نسبت به امسال برای انجام تعهدات مربوط به پیش فروش خودرو از سوی خودروسازان خواهیم بود و تاکید می شود هیچ گونه خللی در تولید این خودروها در سال آینده اتفاق نخواهد افتاد.

این اطلاعیه یادآور می شود خبر نقل شده از سوی مدیر کل صنایع خودرو مربوط به تعهدات خودروسازان در ارتباط با محصولاتی که به دلایل تحریم و عدم همکاری شرکای خارجی قابلیت تامین نخواهند داشت، بوده است و مشکلی برای تولید خودرو های پرتیراژ ایجاد نخواهد شد.

در پایان این اطلاعیه ضمن قدردانی از تلاش همه همکاران محترم رسانه ای و خبرنگاران، خواسته شده است تا در تولید و انتشار اخبار، صحت اخبار را مدنظر قرار دهند

دسته‌بندی‌ها:
تگ‌ها:

نظرات خوانندگان
در حال بارگیری ...