یکشنبه؛ پایان ثبت نام در کنکور ارشد 98

خداحافظی با ماراتن کنکور

کنکور 98 برای موسسات کنکوری سود یا زیان؟


با محدود شدن دور رقابت کنکور به 15 درصد ظرفیت دانشگاه‌ ها و ملاک قرار دادن پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی باید دید آیا موسسات کنکوری وارد عرصه کسادی در دوره کاری خود می‌شوند یا خیر؟
به گزارش تیتر برتر ؛

پنج سال از اجرای قانون سنجش و پذیرش دانشجو می گذرد و در این قانون تاکید شده بود که از سال ۹۷ باید ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها بدون کنکور پر شود. حال کنکور 98 اولین سالی است که قبل از ثبت نام داوطلبان در کنکور سراسری، ظرفیت ۸۵ درصد رشته‌های آزاد از کنکور اطلاع‌رسانی می‌شود و براساس آن داوطلبان بدون نیاز به شرکت در کنکور به دانشگاه های محل اجرای رشته ها مراجعه می کنند و اقدام به ثبت نام می کنند و ملاک عمل دانشگاه‌ها در وادی پذیرش، سوابق تحصیلی دانش آموزان است. 

با این حال بسیاری از افراد تا امروز دانشگاه مرحله جدیدی از زندگی و یکی از سرنوشت سازترین انتخاب ها به شمار می‌آمد و این داوطلبان برای رسیدن به رشته و دانشگاه مورد علاقه خود سرمایه گذاری هنگفتی در موسسات کنکوری برای پذیرش در رشته مورد علاقه خود می کردند که با تغییر ملاک پذیرش دانشجو در دانشگاه ها داوطلبان دچار سردرگمی شدند و بسیاری از آنها حضور در کلاس های کنکو را کنسل کردند.

آزاد شدن ظرفیت 85 درصد رشته های دانشگاهی این ذهنیت را برای کنکوری ها ایجاد کرده است که بالاخره در یکی از رشته های دانشگاهی ادامه تحصیل خواهیم داد و نیازی به حرص و جوش خوردن برای کنکور نیست.

مساله‌ای که نشان می‌دهد رقابت در کنکور برای تصاحب ظرفیت محدودی از دانشگاه‌ها همچنان به قوت خود باقی است و بازار کنکور برای موسسات کنکوری که سالها با برگزاری کلاس و دایرکردن آزمون‌های مختلف، ارتزاق می‌کنند، داغ است.

کاهش شمار متقاضیان شرکت در کنکور و محدود شدن کنکور به ۱۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها، بازار موسسات کنکوری بیشتر رونق می دهد چرا بخش رقابتی کنکور کوچک شده است و رقابتی نفس گیر در میان است.

رقابت برای کسب صندلی دانشگاه در بهترین رشته بسیار فشرده تر می شود و به طور قطع قبولی نیز دشوارتر می شود و در این راستا موسسات کنکوری با مانور بر روی پذیرش تضمینی در رشته های آتیه دار، بازار خود را داغ تر می کنند و به سود مورد نظر خود می رسند.


دسته‌بندی‌ها:
تگ‌ها:

نظرات خوانندگان
در حال بارگیری ...