بیکاری در پاییز امسال؛ 11.7 درصد

اختصاصی تیتر_برتر

گریبان اشتغال در دست بیکاران تحصیلکرده/کشور گرفتار بحران بی مهارتی


امروز اما یکی از مشکلات پر رنگ و اساسی موجود در جامعه مشکل بیکاری جوانان تحصیلکرده ای است که بدون مهارت جویای شغل هستند و با عدم استخدام دولتی این بحران بیشتر نمود پیدا کرده است.
به گزارش تیتر برتر ؛

داشتن شغل و کار مناسب یکی از نیازهای اصلی و اساسی انسان است چرا که با وجود کار و درآمد می توان زندگی را در شکل مناسبی رقم زد و جوانان با داشتن شغل و کار مناسب به ازدواج فکر کرده و خانواده تشکیل می دهند و دیگر اصل مهم اینکه وجود شغل و کار مناسب برای نیروی جوان و پر انرژی موجود در جامعه در نهایت موجب شادی و نشاط جامعه و کم شدن آمار ناهنجاری هایی چون اعتیاد و دزدی و کلاهبرداری و دیگر موارد خواهد شد. 

امروز اما یکی از مشکلات پر رنگ و اساسی موجود در جامعه مشکل بیکاری جوانان و نبود شغل است و البته در این باره بارها و بارها دولت اعلام کرده که استخدام دولتی وجود ندارد و جوانان باید بتوانند با مهارت های مختلف در راستای ایجاد شغل برای خود گام بردارند.

در این خصوص در دولتهای قبل گامهایی برداشته شد و وامهایی با عنوان خوداشتغالی به جوانان پرداخت شد که البته این نظریه و اقدام در نهایت با شکست مواجه شد و بعد از چند سال یک جوان بیکار بدهکار و سرخورده به جامعه اضافه شد.

مشکل بیکاری بحثی ریشه ای است که باید برای آن نسخه ای از پایه پیچید و با مسکن های مقطعی درمان نمی شود.

در بحث بیکاری جوانان ذکر این نکته بسیار ضروری است که متاسفانه اکثریت قشر جوان و جویای کار امروز فاقد مهارتهای لازم هستند و تنها با تکیه بر یک مدرک دانشگاهی خواستار یک کار دولتی و نشستن پشت میز هستند و گویا این کشور دیگر به مکانیک، جوشکار، معمار و گچکار و فروشنده و ..... نیاز دارد.

این مهم پایین آوردن شأن جوانان و خدای ناکرده اهانت نیست اما مگر کار عار است؟

امروزه می طلبد که دولت و دیگر نهادها و سازمانهای متولی و حتی غیر دولتی در راستای مهارت آموزی ایجاد کسب و کار به جوانان وارد کار شده و البته باید با انجام امور فرهنگی برخی را از این توهم خارج کرد که کار تنها نشستن پشت میز و کت و شلوار پوشیدن و امضاء کردن نیست.

*بررسی جزئیات نتایج آمارگیری نیروی کار

بررسی جزئیات نتایج آمارگیری نیروی کار پاییز ۹۷ به استناد آخرین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، جمعیت ۱۰ سال به بالای کشور به ۶۶ میلیون و ۹۷۲ هزار نفر رسید و به ۷۰ میلیون نفر نزدیک شد؛ این درحالی است که جمعیت افراد ۱۰ ساله و بیشتر در پاییز سال گذشته ۶۶ میلیون و ۱۹۴ هزار و ۸۰ نفر بود که طی یکسال گذشته ۷۷۸ هزار و ۱۹۰ نفر به این گروه از جمعیت اضافه شده است.

بر این اساس نرخ مشارکت اقتصادی که جمعیت فعال کشور را مورد بررسی قرار می دهد، از ۳۹.۹ درصد در پاییز سال گذشته به ۴۰.۵ درصد در پاییز امسال رسید، به این ترتیب جمعیت فعال کشور که «مجموع جمعیت شاغل و بیکار» کشور را شامل می شود در پاییز امسال ۶۸۰ هزار نفر افزایش یافت و به بیش از ۲۷ میلیون و ۹۶ هزار نفر رسید که حکایت از یک سیگنال مثبت به بازار کار برای بهبود شاخص‌ اشتغال در آینده دارد.

همچنین از مجموع جمعیت ۲۶ میلیون و ۴۱۶ هزار نفری فعال کشور، سهم شاغلان ۲۳ میلیون و ۹۲۲ هزار و ۲۸ نفر و سهم بیکاران نیز ۳ میلیون و ۱۷۴ هزار و ۴۲ نفر است که یک میلیون و ۶۷۰ هزار و ۵۰۰ نفر از جمعیت ۳ میلیون و ۱۷۴ هزار نفری کشور را جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله تشکیل می دهند.

*افزایش جمعیت بیکاران تحصیل کرده

همچنین فارغ التحصیلان آموزش عالی تا پایان پاییز امسال، یک میلیون و ۲۸۶ هزار و ۸۵ نفر از جمعیت بیکار کشور را به خود اختصاص می‌دهند بنابراین به رغم اینکه نرخ بیکاری جمعیت فارغ التحصیل کشور در پاییز امسال بدون تغییر نسبت به پاییز سال گذشته ۱۸.۳ درصد اعلام شد، اما آمارها نشان می‌دهند در یکسال گذشته ۱۳۵ هزار و ۱۱۶ نفر به جمعیت بیکار فارغ التحصیل اضافه شده است.

مقایسه جمعیت شاغل و بیکار در پاییز ۹۷ نسبت به پاییز ۹۶ نیز نشان می دهد، در پاییز امسال نسبت به پاییز سال گذشته به جمعیت شاغل کشور ۶۰۸ هزار و ۶۰۷ نفر افزوده شده است، همچنین در مقابل به جمعیت بیکار کشور نیز ۷۱ هزار و ۶۴۶ نفر اضافه شده است.

این گزارش نشان می دهد در فاصله پاییز ۹۶ تا پاییز ۹۷ در بخش کشاورزی، ۱۲۲هزار و ۶۱۲ شغل جدید، در بخش صنعت ۲۱۷هزار و ۲۶۳ شغل جدید و در بخش خدمات ۲۶۹هزار و ۸۸۹ شغل جدید ایجاد شده است. همچنین در بخش اشتغال ناقص نیز ایجاد ۲۳۹هزار و ۱۴۲ فرصت شغلی جدید را در بازه زمانی مذکور شاهد بوده ایم.

*افزودن شاغلان پاره وقت به شمار بیکاران

این در حالی است که حسین راغفر اقتصاددان و استاد دانشگاه معتقد است، بالا رفتن سهم بخش خدمات در اقتصاد کشور به‌زیان بخش‌های صنعت و کشاورزی است و شاغلان پاره‌وقت را هم باید به شمار بیکاران اضافه کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا(ع) اظهار می کند: در حال حاضر علاوه بر معضل بیکاران با اشتغال ناقص هم مواجه هستیم و عده بسیاری از مردم به‌دلیل نداشتن شغل تمام‌وقت جزو بیکاران هستند.

پس اگر جمعیت حدود 2میلیون و 500نفری اشتغال ناقص در سال 96 را به جمعیت حدود 3میلیون و 200 هزار نفری اضافه کنیم، میزان افراد بیکار حدود 6 میلیون نفر خواهد بود. اما مشاهده می‌کنیم که دولت اشتغال ناقص را جزو آمار اشتغال می‌داند. براساس استاندارد سازمان بین‌المللی کار (ILO)، تمام افراد 10ساله و بیشتر که در زمان مرجع حداقل یک ساعت کار کرده باشند شاغل محسوب می‌شوند.

 این در حالی است که فردی که کمتر از 44 ساعت کار می‌کند امکان تأمین هزینه‌های زندگی را ندارد.

کارشناسان اقتصادی معتقدند درآمد افرادی که حداقل 44ساعت در هفته کار می‌کنند و کمترین حقوق را دریافت می‌کنند یک‌سوم هزینه‌های زندگی را تأمین می‌کنند، یعنی همواره نسبت به خرج‌های زندگی خود عقب‌ماندگی دارند. اما مسئولان وزارت کار اشتغال ناقص و حتی افرادی را که یک ساعت در هفته کار می‌کنند در آمار شاغلان قرار می‌دهند.

و نکته مهم در پایان اینکه عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور طی مصاحبه ای اعلام نمود، به رغم اعلام رقم 12 درصد بیکاری در کل کشور به صورت میانگین، شاهد هستیم که در برخی شهرها میزان بیکاری به 60 درصد رسیده است. متأسفانه در بین تحصیلکرده‌ های ما، رقم بیکاری بسیار بالاتر از آنچه که به طور متوسط اعلام می ‌شود، است.

همان گونه که ملاحظه می شود با استناد به صحبت های وزیر کشور بیکاری در برخی شهرهای کشورمان از حالت نرمال خارج شده و واقعا به یک بحران جدی تبدیل شده که خود می تواند زمینه ساز مشکلات دیگری باشد و دیگر معضلی که گریبان اشتغال را به سختی می فشارد وجود بیکاران تحصیل کرده است که باید دولت برای رفع این معضل اقدام اساسی کند.

دسته‌بندی‌ها:
تگ‌ها:

نظرات خوانندگان
در حال بارگیری ...