کنسول سعودی از ترکیه اخراج شد

کنسول سعودی از ترکیه اخراج شد / اردوغان خواست گناهکاران در قتل خاشقجی در ترکیه محاکمه شوند


اردوغان خواست گناهکاران در قتل خاشقجی در ترکیه محاکمه شوند.
به گزارش تیتر برتر ؛

اردوغان خواست گناهکاران در قتل خاشقجی در ترکیه محاکمه شوند.


دغو پرینچک محل پیدا شدن جسد خاشقجی را فاش کرد.


دوغو پرینچک رهبر حزب «وطن» ترکیه 23 ماه اکتبر گفت:«یک منبع مطلع و مطمئن در سازمان امنیت استانبول به من خبر داد که جسد خاشقجی در چاهی پیدا شد که در باغ محل سکونت کنسول سعدی قرار داشت»./اسپوتنیک


ردوغان:‌ عربستان ۱۸ فرد مرتبط با قتل خاشقجی را به ترکیه تحویل دهد./ یورنیوز 


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه امروز سه شنبه در نشست حزب عدالت و توسعه به مرور جزئیات قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی پرداخت و از عربستان سعودی خواست تیم ۱۵ نفره ای که برای این عملیات به استانبول آمده بودند به اضافه ۳ نفر دیگر (جمعا ۱۸ نفر دستگیر شده توسط مقامات عربستان سعودی) برای محاکمه به ترکیه تحویل داده شوند.


اردوغان گفت که این درخواست منطقی است چرا که قتل در استانبول اتفاق افتاده است. وی افزود که براساس مدارک به دست آمده، خاشقجی قربانی یک جنایت وحشیانه شده است.


اردوغان همچنین گفت نیروهای امنیتی ما اطلاعاتی دارند که این یک قتل برنامه ریزی شده بود. تنها متهم کردن یک تعداد نیروی اطلاعاتی از سوی عربستان سعودی برای جامعه جهانی راضی کننده نیست.


رئیس جمهوری ترکیه همچنین افزود: «در روز حادثه آن ۱۵ نفر به دستور چه کسی به ترکیه آمدند و چرا ابتدا اجازه تفتیش کنسولگری داده نشد؟ چرا اظهارات متناقض ارائه شد؟ اگر کسی کشته شده، جسدش کجاست؟ اگر جسد وی به یک همدست ترک داده شده، این فرد کیست که مسئولان عربستان سعودی اعلام کردند. تا زمانی که به این سئوالات پاسخ داده نشود، این پرونده مختومه نخواهد شد. اطلاعات نشان می‌هد که این قتل از قبل برنامه‌ریزی شده است. وجدان انسانیت تنها پس از محاکمه عاملان این حادثه آرام خواهد شد.»


رجب طیب اردوغان پذیرش مسئولیت این قتل از سوی عربستان سعودی را گام مهمی ارزیابی کرد و گفت انتظار دارد عوامل این جنایت شناسایی و محاکمه شوند.


سخنگوی رئیس جمهوری ترکیه گفته بود که موضوع قتل خاشقجی ارتباطی به روابط عربستان و ترکیه ندارد و ترکیه آن را طبق قوانین بین‌الملل مورد بررسی قرار داده است تا تمامی زوایای این ماجرا روشن شود. / bbc


همزمان عربستان اعلام کرده هیات ویژه‌ای از وزرای دولت این کشور ماموریت یافته‌اند که تحت ریاست محمد بن سلمان، ولیعهد، ساختار دستگاه اطلاعاتی این کشور را بازسازی کنند. /bbc


تگ‌ها:

نظرات خوانندگان
در حال بارگیری ...