بهترین مقاصد طبیعت گردی اطراف تهران

گردشگری طبیعت:

بهترین مقاصد طبیعت گردی اطراف تهران


شهر تهران از قدیم الایام پایتخت ایران عزیزمان است همچنین این کلانشهر یکی از شهر های آلوده و پر سرو صدا و شلوغ هم به حساب می آید ، بسیاری از هموطنان تهرانی ما برای فرار از این همه مشکلات و آلودگی ، تعطیلات خود را یا در سفر به استان های شمالی کشور و یا در سفر های خارجی به کشور های همسایه ایران عزیزمان سپری می کنند
به گزارش تیتر برتر ؛

شهر تهران از قدیم الایام پایتخت ایران عزیزمان است همچنین این کلانشهر یکی از شهر های آلوده و پر سرو صدا و شلوغ هم به حساب می آید ، بسیاری از هموطنان تهرانی ما برای فرار از این همه مشکلات و آلودگی ، تعطیلات خود را یا در سفر به استان های شمالی کشور و یا در سفر های خارجی به کشور های همسایه ایران عزیزمان سپری می کنند ، اما نقاط بسیار زیبای برای سفر در اطراف شهر تهران وجود دارد که بسیاری از تهرانی ها از آن بی خبر اند و از طبیعت بکر و زیبای آن غافل اند ، ما می خواهیم مقاصد طبیعت گردی اطراف تهران را به شما علاقه مندان سفر های طبیعت گردی معرفی کنیم تا هم شما از سفر لذت ببرید و هم این مناطق با استقبال مسافران رونق پیدا کند .


دشت لار


یکی از مقاصد طبیعت گردی و بسیار زیبا و در عین حال نزدیک اطراف تهران دشت دلار است ، دشت لار با کوه های سربه فلک کشیده البرز مرکزی احاطه شده است ، این دشت از شمال به کوه‌ های شهرستان نور واقع در استان مازندران و از شرق و شمال شرق به کوه استوار و همیشه سر بلند دماوند متصل شده است ، همچنین از جنوب شرق به روستای زیبای ایرا، واقع در شهرستان دماوند و پلور آمل، از جنوب به روستای افجه و امامه که خود یکی از زیبا ترین روستاهای این منطقه است متصل شده است .


دشت لار در سال 1354 تبدیل به پارک ملی شد و از آن زمان به پارک ملی لار معروف شد ؛ همچنین یکی از بزرگترین دره های ایران و خاورمیانه است که در کنار بلند ترین کوه خاورمیانه یعنی دماوند سفره گسترانده است .


یکی از دلایل جذابیت این دشت برای مسافران طبیعت گردی پوشش گیاهی خاص و منحصر به فرد آن است ، همچنین این منطقه با آب و هوای بسیار خنک بخصوص در فصل تابستان میزبان بسیاری از طبیعت گردان است ، پارک ملی لار در فصل پاییز و زمستان هم زیبایی های خاص خود را دارد ، این منطقه بکر و دست نخورده آرامش بسیار وصف ناپذیری برای شما فراهم خواهد کرد .


دشت لار


مسافرانی که عاشق طبیعت گردی هستند زمانی که به این منطقه سفر کرده اند می گویند که بهشت روزی زمین اینجا است ، مهم ترین ویژگی این دشت عبور رودخانه لار از میان این دشت است که با دریاچه سد لار تکمیل می شود، شاید شما عکس های بسیاری از کوه دماوند در دشت لار دیده اید اما زمانی که با چشمان خود در منطقه لار به این دیو سفید "دماوند" نگاه می کنید شکوه و عظمت توام با زیبایی منحصر به فرد این کوه به آن خیر می شوید.


پارک ملی لار را کوه های بلند و همیشه پوشیده از برف احاطه کرده اند و به زیبای این مکان جلوه داده است .

شما علاقه مندان به طبیعت می توانید از سه مسیر خود را به این بهشت ایرانی برسانید .


مسیر اول : جاده لواسان بزرگ بعد از عبور از (گردنه ایرا) به روستای زیبای ایرا می رسید ؛ دروازه ورود به این دشت زیبا روستای ایرا است .


مسیر دوم : جاده زیبای هراز ،روستایی خاص و زیبای پلور، بعد از رد کردن سه راهی پلور به ورودی پست پاسگاه محیط بانی دلیچای میرسید که دروازه ورودی شرقی پارک ملی لار است این مسیر آسفالت بوده و راحت ترین مسیر به پارک ملی لار است .


مسیر سوم : از جاده فشم که جاده آسفالت است و در انتها به جاده خاکی ختم می شود به روستای گرمابدر از توابع شهرستان شمیرانات می رسید که این مسیر دروازه غرب پارک ملی لار است ، لازم به ذکر است که این مسیر مورد استفاده دامداران بومی و عشایر است بیشتر احتیاط کنید .


مقصد بعدی که بسیار جالب و منحصر به فرد است .


غار


غار بورنیک فیروزکوه است که طولانی ترین غار پایتخت هم هست، کمتر کسی این غار را می شناسد ولی امکان ندارد این غار را ببینید و به دوستان خود پیشنهاد دیدن آن را ندهید .

این غار در سال 1381 شمسی به‌عنوان یکی از آثار ملی طبیعی ایران به ثبت رسیده است .

برای رسیدن به این غار باید در مسیر رودخانه پیاده روی کنید ، مسیر پیاده روی به این غار به قدری زیباست که در طی مسیر به هیچ وجه به زندگی ماشینی خود فکر نمی کنید زمانی که به دهانه بزرگ غار می رسید تازه می فهمید این غار چه شکوه و عزمتی دارد .


غار بورنیک فیروزکوه در ۶ کیلومتری جنوب روستای زیبای هرانده واقع شده که به دلیل نزدیکی به شهرهای تهران و فیروزکوه یکی از بهتری مقاصد طبیعت گردی برای سفرهای یک روزه به حساب می آید این غار فقط 135 کیلومتر با تهران فاصله دارد و در مسیر تهران فیروزکوه قرار دارد .


ایوان این غار بسیاربزرگ است و می توان در سکوت شب به آسمان پرستاره خیره شد و با کمال آسایش از طبیعت پیرامون خود لذت برد همچنین این غار محل زندگی خفاش های میوه خوار هم می باشد .


غار بورنیک از سه تالار بسیار بزرگ و باشکوه تشکیل شده است که وقتی وارد تالار ها می شوید قندیل های آهکی چشمان شما را به خود جلب خواهد کرد و شما را یاد داستان معروف سفر به مرکز زمین از نویسنده معروف فرانسوی به نام ژول ورن می اندازد .


مقصد بعدی کمی از تهران دور تر است ولی ارزش دیدن دارد چرا که نزدیک ترین کویر درون فلاتی به شهر تهران است و از ویژگی های منحصر به فردی هم بر خوردار است .


کویر اشتهارد


کویر نمک اشتهارد واقع در جنوب غربی شهرستان کرج است و با شهر صنعتی اشتهارد 6 کیلومتر فاصله دارد، این کویر یک میلیون ستاره بسیار گمنام مانده و در صورت شناخته شدن به یکی از مناطق گردشگری مهم ایران تبدیل می شود.


کویر اشتهارد با کوه های رنگین کمانی به طول 60 کیلومتر احاطه شده است ، وقتی این کوه های زیبا را می بینید محو زیبای آنها می شوید که با چه نظم وترتیبی رنگ ها در کنار هم چیده شده اند ، از عجایب این کویر وجود چشمه های آب شیرین است که مسافران می توانند از آن ها استفاده کنند همچنین این کویر از پوشش گیاهی خاصی که در برابر کم آبی مقاوم هستند پوشیده شده است.


بعضی از تپه های این منطقه به گونه ای در گذر زمان تراش خورده اند که فکر می کنید اینجا ایران نیست بلکه کویر نوادا آمریکا است.


کویر نمک اشتهارد


زمانی که شما می خواهید در این کویر یک شب اقامت داشته باشید چادر مسافرتی شما تبدیل به یک هتل یک میلیون ستاره می شود چرا که تقریبا افق این منطقه صفر است و بدونه آلودگی روشنایی شهری شما می توانید از دیدن ستاره ها لذت ببرید .


سخن پایانی :


امید وارم که با سفر کردن به این جاذبه های طبیعی و معرفی زیبایی های این مناطق به دیگران به رونق اقتصادی این جاذبه های با ارزش ایران کمک کنید ، البته هیچ وقت فراموش نکنید که این جاذبه های طبیعی همانند خانه های شما عزیزان سفر دوست می باشد و به پاکیزگی محیط پیرامون خود اهمیت بدهید چرا که طبیعت سرمایه آینده فرزندان این مرز و بوم است .


افشین همت زاده 

دسته‌بندی‌ها:
تگ‌ها:

نظرات خوانندگان
در حال بارگیری ...