وزیر بهداشت

افکار عمومی خواستار ارائه توضیح درباره علت پذیرش استعفاء وزیر بهداشت

رفتن وزیر بهداشت از کابینه استعفاء یا فرار از استیضاح


خبر استعفاء وزیر بهداشت به عنوان یکی از وزرای موفق و لایق کابینه روحانی اتفاقی بود که روزهای گذشته رسانه های بسیاری به آن پرداختند و تحلیل های مختلفی در این باره انجام شد اما سوال اصلی اینکه این استعفاء به صورت ناگهانی و در شرایط کنونی چرا انجام و البته پذیرفته شد؟آیا این استعفاء فرار به جلو بود؟
به گزارش تیتر برتر ؛

اولین خبر از استعفا وزیر بهداشت روز یکشنبه دهم دی ماه (۳۰ دسامبر) توسط الیاس حضرتی، نماینده تهران در توئیتی منتشر شد و این نماینده اعلام کرد که وزیر بهداشت در جلسات هیات دولت حضور پیدا نمی کند.

با وجود اینکه الیاس حضرتی و چند مقام دیگر علت استعفای وزیر آقای قاضی‌زاده هاشمی را «اعتراض به کاهش بودجه سلامت» عنوان کرده بودند، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس روز سه‌شنبه ۱۱ دی (یکم ژانویه ۲۰۱۹) با شاره به اینکه از هفته پیش استیضاح آقای هاشمی توسط نمایندگان کلید خورده بود، این اقدام وزیر بهداشت را «فرار رو به جلو» خواند.

علی نوبخت، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در گفت‌وگو با ایلنا با تاکید به اینکه بودجه بخش سلامت و وزارت بهداشت در بودجه امسال افزایش یافته، عنوان کرد: «من مخالف افزایش بودجه وزارت بهداشت هستم زیرا معتقدم زیادی بودجه به این وزارتخانه داده شده است و این پول در این وزارت‌خانه حیف و میل می‌شود.»

وی در ادامه با انتقاد از استعفای حسن قاضی‌زاده هاشمی افزود: «اگر ما تحریم هستیم و دارو و تجهیزات پزشکی نباید برسد، آقای وزیر بیاید چه در دولت و چه در مجلس با استدلال بودجه دریافت کند و مشکل مردم را برطرف نمایند؛ فرار کردن معنا ندارد.»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به تصمیم نمایندگان برای استیضاح و سوال از وزیر بهداشت گفت: «استیضاح قاضی‌زاده هاشمی کلید خورده است و حدود یک هفته پیش ۳۵ نماینده برگه استیضاح وزیر بهداشت را امضاء کردند؛ به نظر من فرار رو به جلوی ایشان به همین منظور است.»

علی نوبخت در گفت‌وگو با ایلنا یکی دیگر از دلایل استعفای وزیر بهداشت را عدم موفقیت او در اجرای برخی برنامه‌های سیستم سلامت و بهداشت خواند و اظهار داشت: «ما یک ضرب‌الاجلی گذاشته‌ایم که تا پایان امسال کل پرونده‌های سلامت الکترونیک شوند، اما چون این کار نکرده‌اند و بعید هم می‌دانم که از پسش برآیند، شعار می‌دهند که پول کم است و به درد مردم نمی‌توانیم برسیم پس کنار می‌رویم که باید گفت اینچنین نیست. ایشان باید باشد، با صرفه‌جویی امور را اداره کند.»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همچنین با تاکید بر لزوم تحقیق و تفحص در وزارت بهداشت گفت: «ما معتقدیم که باید به حساب‌های وزارت بهداشت رسیدگی شود، من به عنوان یک کارشناس معتقدم که صلاح و انصاف نیست خزانه‌ای که از چند جا تحت فشار است، باز اینگونه آن را بفشاریم.»

از سوی دیگر نمایندگان مخالف استعفای وزیر بهداشت، وی را یکی از موفق‌ترین وزرای کابینه حسن روحانی می‌دانند. حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان و نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس به همشهری آنلاین گفته است: «اگر نسبت به عملکرد وزرای دولت، نظرسنجی انجام شود، قطعا دکتر هاشمی بیشترین و بالاترین نمره را دارد. از سوی دیگر، بین مردم هم از محبوبیت برخوردار است چرا که مدام در بین مردم است.»

سیامک مره‌صدق، عضو دیگر کمیسیون تخصصی بهداشت و درمان مجلس نیز با تاکید بر لزوم اختصاص بودجه کافی برای وزارت بهداشت گفته است: «با ترمیم وضعیت مالی نظام سلامت، می‌توان طرح تحول سلامت را به انتها رساند چرا که با اجرای کامل طرح تحول سلامت از بسیاری هزینه‌های اضافی جلوگیری می‌شود. اگر پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع و پزشک خانواده و غیره به طور کامل اجرایی شود از بسیاری هزینه‌های اضافی سلامت کشور کاسته خواهد شد. هم‌پوشانی‌ها از بین می‌رود واین‌ها همه با اختصاص بودجه مناسب به نظام سلامت کشور محقق می‌شود.»

وی در پاسخ به انتقادات نسبت به عدم اجرای برخی بسته‌های طرح تحول سلامت توسط وزارت بهداشت نیز بیان کرده است: «پاسخ به این افراد این است: اگر ادعا دارند که این طرح در عرض سه سال قابلیت اجرا شدن داشت و برای این حرفشان دلیل منطقی دارند. این گوی و این میدان. اما واقعا اجرای کامل طرح تحول سلامت نیاز به زمان دارد.»

حال با توجه به این بحثها و حرف و حدیثها و قبول استعفاء وزیر بهداشت از سوی رییس جمهور و انتصاب سرپرست برای وزارت بهداشت انتظار می رود ریاست جمهور در اولین فرصت در این باره سخن گفته و حداقل مباحث این استعفاء را برای افکار عمومی روشن کند.

البته قاضی زاده هاشمی در آخرین اظهارت خود با ایسنا بیان کرده است که همه حرف ها را در دوران مسئولیتم گفتم و مشکلات ناشی از تفاوت دیدگاه و رفتار بود در این راستا هر نقل قولی که از من اعم از کلامی، مکتوب و حتی تصویری که ممکن است تقطیع شده باشد، منتشر شود، مورد تایید نیست.

تگ‌ها:

نظرات خوانندگان
در حال بارگیری ...