تلگرام رسانه ملی مردم ایران/رسانه‌های چاپی ایران رو به تعطیلی

شکست فیلترینگ تلگرام و اقدام برای فیلتر اینستاگرام

آیا تلگرام هنوز هم محبوب‌ترین پیام‌رسان است؟


تلگرام محبوب‌ترین پیام‌رسان برای شهروندان ایرانی که گفته می‌شود در حدود 50 میلیون کاربر در ایران از این پیام‌رسان استفاده می‌کنند اما در ایران فراز و فرود و روند جالبی را دنبال کرد.
به گزارش تیتر برتر ؛

این پیام‌رسان که بعد از اختلالات در وایبر مورد توجه شهروندان قرار گرفت به دلایلی مختلف از جمله ضریب امنیتی بالا به سرعت مورد توجه قرار گرفت و این امر تا آنجا پیشرفت که نه تنها عموم شهروندان بلکه مدیران و مسئولان کشور نیز جذب این پیام‌رسان شده و از امکانات بسیار گسترده و قابل توجه آن بهره بردند. 

براساس آنچه منتشر و بیان شد گویا مدیران حوزه فضای مجازی و البته مسئولان مرتبط با این موضوع جلسه‌ای با مدیرعامل تلگرام برگزار کردند تا برخی از پارامترها را تغییر و از دسترس خارج کنند و زمانی که این جلسه به نتیجه دلخواه نرسید برای اولین بار تلگرام برای مدت کوتاهی از دسترس خارج شد.

تلگرام در ایران پیش رفت و تا آنجا رسید که حتی برخی از ادارات و نهادها نیز امور اداری و مکاتباتی و اطلاع‌رسانی خود را در این پیام‌رسان دنبال می‌کردند تا اینکه ناگهان این پیام‌رسان محبوب به دلایل مختلف فیلتر شد و ممنوعیت استفاده برای نهادهای دولتی صادر شد.

با فیلتر این پیام‌رسان خارجی گفته شد که تلگرام روند نزولی در ایران پیش گرفته است و برخی از مسئولان همه روزه از آمار سیر نزولی کاربران تلگرام و محبوبیت پیام‌رسان‌های داخلی سخن می‌گفتند. اما واقعیت در جامعه این بود که فیلتر تلگرام سبب شد تا عموم افراد استفاده کننده از این پیام‌رسان در گروه‌های سنی مختلف پس از فیلتر این پیام‌رسان با مقوله مهمی به نام فیلترشکن آشنا و انواع و اقسام آن را بر روی گوشی و کامپیوتر و تبلت‌های خود نصب کنند و همین مهم اتفاقی است که باید از سوی مدیران حوزه فضای مجازی و آسیب‌های آن مورد توجه قرار می‌گرفت.

نایب رییس فراکسیون مستقلین مجلس «غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی» اعلام کرده بود که از ۴۰ میلیون عضو تلگرام در کشور، یک میلیون نفر آن را بعد از فیلترینگ پاک کرده‌اند و همچنین تولید محتوا ۴۰ درصد و بازدید از این پیام‌رسان ۵۰ درصد کاهش داشته است.

ایمن‌آبادی تاکید داشت که دولت با انحصار فضای مجازی موافق نیست و روشی که الان در کشور وجود دارد را نمی‌پسندد: «از نظر رئیس جمهور برخورد با فضای مجازی به این صورت مورد پذیرش نیست؛ دولت به انحصار فضای مجازی اعتقادی نداشته و معتقد به استفاده از روند تشویقی است؛ هیچ فردی انحصار را نمی‌پذیرد».

این نماینده مجلس با اشاره به وظایف وزارت ارتباطات در قبال پیام‌رسان‌های بومی از این مجموعه خواست تا زیرساخت‌های مناسب را برای ۷ پیام‌رسان داخلی مورد تایید دولت را مهیا سازد: «ارائه اینترنت ارزان در صورت استفاده از پیام‌رسان داخلی از جمله وظایف این وزارتخانه است؛ این پیام‌رسان‌ها ظرفیت پشتیبانی از 15 میلیون مشترک را دارند».

این صحبت در حالی مطرح می‌شود که جهرمی بارها تاکید کرده که وزارت ارتباطات وظیفه قانونی در قبال پیام‌رسان‌های بومی ندارد و اقداماتی که برای آنها انجام می‌دهد صرفا یک کمک از سوی این سازمان است.

ایمن‌آبادی پیش‌تر موضع تندتری نسبت به فیلترینگ تلگرام داشت و درباره این اقدام گفته بود که «کسی با فیلتر شدن تلگرام به بهشت نمی‌رود».

در نهایت اما تلگرام با قابلیت پراکسی در دسترس قرار گرفت و همین امر و البته عدم امنیت پیام‌رسان‌های داخلی و دیگر مباحث سبب شد تا تلگرام با همان روند صعودی مورد استفاده و توجه قرار گیرد.

امروز بسیاری از مدیران و مسئولان ارشد و میانی نظام نه تنها در تلگرام که بلکه توییتر (فیلتر شده) نیز عضو و حساب کاربری دارند و همین مهم بیانگر این است که طرح فیلتر آنچنان که باید موفق نبود.

اکنون بسیاری از رسانه‌ها که از ابتدا موافق فیلتر شدن تلگرام بودند و مدام از پیام‌رسان‌های داخلی می‌گفتند باز هم به تلگرام بازگشته و حساب کاربری و کانال و گروه‌های خود را فعال کرده‌اند و البته در این میان جا دارد به این مهم نیز اشاره شود که خانه ملت هم به تلگرام بازگشت.

و سر آخر اینکه امروز هر فرد با داشتن یک حساب کاربری در تلگرام و توییتر و دیگر شبکه‌های پیام‌رسان به نوعی یک وسیله ارتباطی جمعی و به شکلی یک رسانه در اختیار دارد و این مهم قابل فیلتر شدن نیست و مطرح کردن مباحثی درباره فیلتر اینستاگرام نیز با وجود شکست پروژه فیلترینگ تلگرام کاری بیهوده است و باید تمرکز بر فرهنگ استفاده از پیام‌رسان‌ها بیشتر شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این سوال که آیا اینستاگرام فیلتر می‌شود، گفت: چیزی که من متولی آن نیستم، چگونه جواب دهم که می شود یا نه.؟ اما واقعیت این است که تجربه نشان داده فیلتر جواب نمی‌دهد و باید به عنوان یک مساله جدی و در همه ابعاد از جمله فرهنگ سازی به آن نگاه کرد.

محمدجواد آذری جهرمی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: تجربه نشان داده که مباحث مربوط به حوزه سالم سازی شبکه های اجتماعی با فیلترینگ حل نمی شود. اینکه ما بیان می کنیم با بحث فیلتر مخالف هستیم، مفهومش این نیست اتفاقاتی که رخ می دهد را نادیده می گیریم، اتفاقاتی رخ می دهد، اشکالاتی هست و مخاطراتی جدی وجود دارد که می تواند بستری باشد برای اینکه جوانان جهت توسعه کسب و کار خود از آن استفاده کنند.

وی افزود: از بُعد مسائل امنیتی ممکن است بحث کلان داده ها مهم باشد اما واقعیت این است که تجربه نشان داده فیلتر جواب نمی دهد و باید به عنوان یک مساله جدی و در همه ابعاد از جمله فرهنگ سازی به آن نگاه کرد.

دسته‌بندی‌ها:
تگ‌ها:

نظرات خوانندگان
در حال بارگیری ...