رییس صداوسیما کیست؟

اختصاصی تیتربرتر

تأثیرپذیری جامعه از تبلیغات رسانه ملی


عملکرد صدا و سیما در کشور همواره در مواقع و شرایط مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفته و بارها پیش آمده که از سوی افراد، شخصیت ها و جناح های مختلف نیز مورد نقد قرار گرفته است.
به گزارش تیتر برتر ؛

نقد و بررسی عملکرد صدا و سیما تا آنجا پیش رفته است که برخی صدا و سیما را ملی ندانسته و عنوان می کنند که صدا و سیما تنها در خدمت یک جناح است. 

امروز در کشور ما به دلیل نبود تلویزیون و رادیو خصوصی، صدا و سیما یک تنه در این مسیر حرکت کرده و بارها شاهد بوده ایم که در عملکرد خود نیز تقریبا پاسخگویی مناسب و درستی به افکار عمومی ندارد و این مهم بعضا در پخش گزارش ها، فیلم ها و سریال ها بارها دیده شده است.

اما امروز و در این مجال آنچه مورد بحث در این نوشتار و مد نظر نگارنده است نه بحث عملکرد صدا و سیما به عنوان تنها رسانه دیداری و شنیداری در کشور در حوزه فیلم و سرال و گزارش و .... که در حوزه پخش تبلیغات از این رسانه ملی است.

اکنون واحد بازرگانی صدا و سیما با تعرdف هایی که می توان با مراجعه به سایت های مختلف از چند و چون آن با خبر شد درآمدی هنگفت و میلیاردی برای صدا و سیما رقم زده است.

ابتدا جا دارد نگاهی به تعریف درست تبلیغات تلویزیونی داشته باشیم که عبارت است از تبلیغ در سالم ترین، طبیعی‌ترین و اصولی‌ترین شکل نوعی فعالیت آموزشی است که به‌ منظور نشر دانش و آگاهی های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و نشر ارزش ها و سجایای اخلاقی صورت می‌گیرد.

تلویزیون یک وسیله بسیار معتبر و حساس و جالب تبلیغاتی است، زمان در تلویزیون محدود است آگهی‌ها بیش از چند ثانیه وقت در اختیار ندارند و واقعاً تنظیم و تدوین یک فیلم چندثانیه‌ای که محتوای تصویری و گفتاری خوبی داشته باشد که بتواند حس اثر ببخشد، کار مشکلی است و همکاری گروهی را طلب می‌کند، تلویزیون به همان اندازه که پر بیننده است و با پخش یک فیلم کوتاه تبلیغاتی می‌تواند مشتری و دوستداران فراوانی را برای کالاها و بنگاههای خدماتی گوناگون دست و پا کند، با همان کاربرد وسیع قادر خواهد بود که نتایج منفی را برای فیلم های تهی از عوامل کارساز به‌بار آورد در صفحه کوچک تلویزیون و در میدان رقابت آگهی‌ها آن فیلم تبلیغاتی برنده مطلق است و می‌تواند توجه میلیونها نفر را به خود جلب کند که از سایر فیلم های مشابه از محتوایی جالب، بدیع و تازه برخوردار باشد.

تلویزیون، از جایگاه خاصی در انتقال پیام برخوردار است خصوصا وقتی این رسانه از خصلت بومی بودن بهره مند باشد و عده زیادی مخاطب را در برابر خود داشته باشد. تبلیغات تلویزیون ملی یا همان صدا و سیما در جامعه ما از جایگاه مهمی برای اثرگذاری و انتقال پیام به مخاطبان، برخوردار است. همین امر سبب می شود تا موارد مختلف و موضوعات متنوعی در تلویزیون مطرح شوند. موضوعات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و... که هر یک از آنها در جهت دهی و فرهنگ سازی اعضای جامعه موثرند. ویژگی مهم تلویزیون، در تسریع انتقال اطلاعات و قدرت اثربخشی آن است. خصوصا وقتی برنامه هایی از تلویزیون پخش می شوند که با استقبال مخاطبان مواجه می شوند.

نکته اساسی اما در بحث تبلیغات صدا و سیما بحث کپی بودن بسیاری از تبلیغات است که همواره مورد نقد بسیاری از کارشناسان حوزه ارتباطات و رسانه بوده است چرا که تیزرهایی که چه در فضای مجازی و چه در صداوسیما روی آنتن می‌روند، کاملاً کپی شده‌اند و بایستی در حوزه تبلیغات با ایده و خلاقیت، قدم برداریم. در این صورت جذابیت توأمان با استقبال مخاطب بوجود می‌آید، مگرنه تبلیغات صرف کپی از آثار دیگر رسانه‌ها، کار تلویزیون را در مقوله تبلیغات به ناکجاآباد خواهد برد.

نکته قابل توجه دیگر اینکه صدا و سیما گویا برای تامین بودجه درآمد مناسب از حوزه تبلیغات دیگر بسیاری از موارد کارشناسی را رعایت نمی کند و با نادیده گرفتن مسائل مختلف تنها به رقم به دست آمده از تبلیغات فکر می کند و بس.

برای مثال در این خصوص می توان به تبلیغ اقلامی اشاره کرد که قطعا مصرف و خرید آن از سوی کودکان مورد توجه قرار می گیرد و آیا این روند درست و مناسب و کارشناسی شده است.

هرچند که اصل‏ یکصد و هفتاد و پنجم‏ قانون اساسی می گوید که در رسانه‏ های‏ گروهی‏ (رادیو و تلویزیون) آزادی‏ انتشارات‏ و تبلیغات‏ طبق‏ موازین‏ اسلامی‏ باید تأمین‏ شود، اما قرار هم بر تبلیغاتی که مضر برای جامعه باشد هم نیست.

تبلیغ مواد غذایی پرنمک و چرپ از جمله مباحثی است که قطعا در جامعه مشکل ایجاد کرده و سلامت افراد را خواسته و ناخواسته در خطر قرار می دهد.

آمارها می‌گویند ۷۰ درصد کودکان از تبلیغات در نحوه رفتار خوب تاثیر می گیرند و ۶۰ درصد والدین از تمایل کودک به خرید اجناس تبلیغ شده سخن گفته اند.

در پایان نیز ذکر این مهم ضروری به نظر می رسد که بر اساس تعاریف علمی و کارشناسی تبلیغات باید ارزش‌ها را تبادل کند و در عین حال لذت دوجانبه‌ای را مابین عرضه‌کننده و مصرف‌کننده ایجاد کند. تبلیغات باید باعث تفریح و لذت بیننده شود و بیشتر تبلیغات تکیه‌شان باید بر روی تصاویر باشد تا کلمات.


دسته‌بندی‌ها:
تگ‌ها:

نظرات خوانندگان
در حال بارگیری ...